Deň Zeme na našej škole

 
 
22.apríl je už od roku 1970 vyhlásený za Svetový deň Zeme. V tento deň sa po celom svete konajú aktivity zamerané v prospech našej planéty. 
A preto sme si aj my na našej škole opäť pripomenuli tento sviatok rôznorodými ekologicky zameranými aktivitami. V rámci prierezových tém sa na 1.stupni uskutočnili veku primerané aktivity, prostredníctvom ktorých sa dostala otázka ochrany životného prostredia do popredia. Vytvorili sme ekologický model Zeme, strašiaka z odpadového materiálu, slogany, ktoré vyzývali k ochrane Zeme a jej darov. 
Žiaci 2.stupňa sa dozvedeli prečo sa recykluje odpad, aké druhy odpadu rozlišujeme, škrášlili okolie školy - vysadili sme do areálu školy nové stromčeky a vyčistili sme jej okolie, vypleli skalky, vyzbierali odpadky v okolí školy, žiaci z turistického krúžku pomôžu vyčistiť okolie obce, v  školskom klube detí zase naše deti spoločne s pani vychovávateľkami kreslili na asfaltovom ihrisku, rovnako na tému Deň Zeme a mnoho ďalších.
Je veľmi dôležité, aby si ľudia uvedomili situáciu na našej Zemi a svojím správaním dokázali, že deň Zeme môže byť i každý deň, nielen 22. apríla.
 
Želáme Zemi, aby si ju všetci ľudia začali vážiť; aby si uvedomili, že je naozaj len jedna. Zem bez ľudí prežije, ale ľudia bez nej nie.
 
Medzinárodný deň Zeme sme oslávili naozaj dôstojne a aj tento rok sme nemalou mierou prispeli k zlepšeniu nášho životného prostredia.
 
Všetkým žiakom a učiteľom ďakujeme za ich pozitívny prístup a snahu.
 

Fotogaléria: Deň Zeme

Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla.
Je to  ekologicky motivovaný sviatok, vďaka ktorému si pripomenieme našu závislosť na cenných daroch poskytované Zemou. Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba vo zvýšenej miere venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

História vyhlásenia tohoto dňa siaha do roku 1969, keď predovšetkým John McConnell začal volať po vzniku medzinárodného dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Zeme. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Francisku. Kampaň s týmto sviatkom spojená si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie do politických kruhov. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Táto akcia mala veľký ohlas práve medzi študentami. Pre prvú oslavu DŇA ZEME bol vybraný dátum 22. apríl.

Deň Zeme si pripomíname najmä preto, aby sme si raz do roka (ak už nie častejšie) pripomenuli svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované. Veď ľudia sú závislí na daroch Zeme, nie naopak, ako si to niektorí myslia. Mali by sme si uvedomovať, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je vzácna, obdivuhodná, no veľmi krehká.
Geniálna dokonalosť nespočetných väzieb vzájomnej užitočnosti všetkého živého i zdanlivo neživého, čím je Zem obdarovaná, by nás mala napĺňať nie krátkozrakým majetníckym nutkaním ovládať a drancovať; ale naopak - nemým úžasom, obdivom a pokornou túžbou učiť sa od Zeme a chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov.

 

......pár tipov aby bol Deň Zeme každý deň

1. Uprednostňujme sprchovanie pred kúpaním, ušetríme až 2/3 vody.
2. Šetrime vodu pri splachovaní - pomocou úsporného splachovania.
3. Pri umývaní zubov nenechávajme tiecť vodu.
4. Nepoužívajme agresívne čistiace prostriedky napr. s obsahom chlóru.
5. Pri kúpe pracích prostriedkov uprednostnime tie, ktoré neobsahujú fosfor.
6. Vyhýbajme sa jednorazovým obalom a zbytočne baleným potravinám. Pri nákupoch odmietajme rozdávané plastové tašky, vrecúška a používajme radšej vlastnú trvácnu tašku.
7. Kupujme len výrobky, ktoré skutočne potrebujeme a ktoré sú trvácne a dajú sa opraviť.
8. Uprednostňujme lokálne produkty, Dávajme prednosť výrobkom s označením ekologického poľnohospodárstva.
9. Začnime kompostovať biologické odpady, ktoré vznikajú v našej domácnosti a záhrade.
10. Označme si schránku nápisom “Nevhadzujte reklamy”, predídeme tak zbytočným odpadom z nepotrebných letákov.
11. Používajme nabíjateľné batérie, predídeme tak zbytočným nebezpečným odpadom.
12. Zapojme sa do systému triedenia odpadu zavedeného v obci, škole, zamestnaní... Vytriedené odpady ukladajme výlučne na miesta na to určené.
13. Pri kúpe nových elektrospotrebičov si pozorne všímajme štítok s informáciami, do ktorej kvalitatívnej skupiny je spotrebič zaradený. Výrobky najlepšej kvality s najnižšou spotrebou energie sú označené písmenom A.
14. Nenechávajme v sieti nabíjačku na mobil či fotoaparát, pokiaľ sa nenabíjajú. Nabíjačky ponechané v zásuvke spotrebujú až 10 krát viac energie ako je treba pri nabíjaní.
15. Nenechávajme spotrebiče v polohe STAND BY, pretože takto nie sú vypnuté, dochádza k skrytému odberu, ročne to môže byť až 500kWh.
16. Neprekurujme, dodržiavajme doporučené teploty v izbách (obývacia izba 20-22 °C, spálňa 18 °C), každý stupeň naviac znamená zvýšenie spotreby energie o 6%. Používajme termoregulačné ventily na radiátoroch, sú jednoduchou možnosťou úspory asi 10-15% energie.
17. Staré okná vymeňme za nové, s kvalitným zasklením.
18. Používajme úsporné žiarovky tam, kde sa svieti dlhodobo.
19. Pri varení používajme pokrievky (úspora 150 - 300%) ; tlakové hrnce ušetria až 50% energie. Používajme riad s rovnakým priemerom dna ako je priemer platničky , ak je hrniec menší a rozdiel je napr. 3 cm, strata energie je až 30%.
20. Vyhnime sa častému a dlhšiemu používaniu mikrovlniek. Už pri dvoch porciách spotrebujú viac energie ako sporák.
21. Snažme sa chodiť čo najviac pešo alebo na bicykli, pomôžeme nielen svojmu zdraviu. Ak už sa do cieľa nemôžeme dostať pešo alebo bicyklom, využívajme hromadnú dopravu. Najbezpečnejšia a k prírode najšetrnejšia je vlaková doprava. Skúsme ju uprednostňovať pred autobusmi a pomôcť tak k jej zachovaniu. Pri jazde autom sa ho snažme plne využiť – jazdime viacerí.